Pe aripile vantului

In jos

Pe aripile vantului

Mesaj Scris de Greed la data de 29.12.10 1:40

[center]

Pe aripile vantului-Gone with the wind

**Rezumat

“Filmul care a schimbat pentru totdeauna istoria cinematografica a Hollywood-ului”, asa cum a fost supranumit de catre criticii de specialitate, “Pe aripile vintului” este ecranizarea romanului cu acelasi nume semnat de Margaret Mitchell. Cistigator a 9 Premii Oscar printre care si cele pentru cel mai bun film, cea mai buna actrita intr-un rol principal si cel mai bun regizor, filmul a marcat generatii intregi de consumatori de film de lung-metraj de buna calitate.
Actiunea acestui film clasic spune povestea iubirii intre Scarlett O’Hara siI Rhett Butler in timpul unuia dintre cele mai importante momente din istoria Americii, Razboiului Civil. Este povestea unei femei egoiste care nu vrea sa-si recunoasca sentimentele fata de barbatul pe care-l iubeste. Acest orgoliu se intoarce in final impotriva ei si il pierde pe cel pe care l-a iubit intotdeauna.
Pentru rolul lui Scarlett O’Hara au fost intervievate 1 400 de actrite dintre care doar 400 au fost audiate interpretind anumite scene din film. Nici cind au inceput filmarile, regizorul nu se hotarise la actrita care va interpreta rolul personajului principal feminin, iar pe Vivien Leigh a cunoscut-o la citeva saptamini de la inceperea filmarilor si aceasta intilnire a fost hotaritoare. Bette Davis a refuzat rolul principal, deoarece a crezut ca va juca alaturi de Errol Flynn cu care ea refuza sa joace.
La o luna dupa publicarea cartii “Pe aripile vintului”, producatorul filmului David O. Selznick a cumparat drepturile pentru ecranizarea ei chiar de la Mitchell cu o suma fara precedent pentru vremurile acelea, 50 000 de dolari. Pentru desavirsirea capodoperei cinematografice, Leigh a lucrat 125 de zile si a primit pentru acestea 25 000 de dolari, iar Gable a muncit doar 71 de zile pentru care a primit insa 120 000 de dolari.
Chiar daca Clark Gable era considerat unul dintre cei mai atragatori barbati ai acelui an, Vivien Leigh i-a cam distrus aceasta reputatie afirmind in fata unor ziaristi ca nu i-au placut deloc scenele in care ea trebuia sa se sarute cu Clark, “deoarece acesta avea o respiratie foarte urit mirositoare”, a afirmat actrita.
Filmul a beneficiat de contributia mai multor regizori, pe linga Victor Fleming care a fost si premiat cu un Oscar pentru cel mai bun regizor, au mai participat la crearea filmului George Cukor, Sam Wood si chiar Alfred Hitchcock.

**Trailer

Greed
Membru special
Membru special

Varsta : 24
Localizare : Jigoku

Sus In jos

Re: Pe aripile vantului

Mesaj Scris de Law la data de 29.12.10 3:26

Poti sa spui pe scurt despre ce e vorba?
Ca acum nu stau sa citesc tot ce ai scris acolo

Law
Moderator
Moderator

Varsta : 23
Localizare : Centrul Universului

http://dragonball.hi2.ro/forum/

Sus In jos

Mesaj Scris de Greed la data de 29.12.10 3:31

Uita-te la trailer...citeste macar 2 randuri..stiu eu...imi e lene si mie

Greed
Membru special
Membru special

Sus In jos

Mesaj Scris de B Real la data de 30.12.10 4:02

sincer numi plac filmele de genu asta :-?

ala ii un poponar nici nu i se mai scoala p..a sta closca pe oua vai de p..a lui )))

Spoiler:

Fan Club's

Monkey D.Lufft Fc
Sanji Fc
B Real
Membru special
Membru special

Varsta : 22
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de Greed la data de 30.12.10 14:58

Asta cred ca e unul din cele mai titrate filme din istoria cinematografica.Eu l-am urmarit de vreo 3 ori pana acum,dar pot sa spun ca il ador:X.It never gets old:]

Greed
Membru special
Membru special

Sus In jos

Mesaj Scris de Master la data de 02.01.11 20:22

Asta este un film pentru fete si pentru barbatii mai "romantici" ...nu este genul meu de filme
Master
Membru
Membru

Varsta : 22
Localizare : Oriunde vreau

Sus In jos

Mesaj Scris de Greed la data de 02.01.11 20:24

Dar nu e un film romantic...de fapt se bazeaza pe un fapt real,si anume razboiul civil.Mai degraba demonstreaza cum reuseste omul sa supravietuiasca incercarilor la care e supus...Scarlett O'Hara era doar o fata rasfatata,dar odata cu venirea razboiului ajunge sa tina carmele unei intregi familii,macinata de boli si foame...pentru mine ,partea asta...I ,a doua e mai kinky,a fost cea mai buna...sincer,eu ii dau nota 10 fara discutii.

Greed
Membru special
Membru special

Sus In jos

Mesaj Scris de Tudor la data de 18.04.11 0:15

frumos filmu eu am si cartea :>

My True Power Sharingan

MY UCHIHA MADARA POWER
Tudor
Membru
Membru

Varsta : 23
Localizare : Unde vreau :P

http://an1me4all.forumz.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Fantasy la data de 09.09.11 19:01

@Tudor -> Degeaba ai cartea dacă nu ai citit-o ^_^.
E un film frumos, dar m-a cam dezamăgit, sincer . Sunt multe scene care diferă de cele din carte . Celor care au văzut filmul le recomand să citească şi cartea .Dacă nu o aveţi, da-ţi un pm şi v-o trimit eu pe mail .
De asemenea, a fost facut încă un film, după continuarea cărţii ,dar şi acesta are la fel de multe lipsuri ca şi celălalt.
Fantasy
Membru
Membru

Localizare : Pascani

http://s603.photobucket.com/home/kiss_4_sasuke/index

Sus In jos

Mesaj Scris de Yza la data de 03.02.12 2:30

Am vazut filmul dar nu mi-a starnit interesul
Yza
Membru